Ethereum (ETH)

Що таке Ethereum

Ethereum – це платформа смарт-контрактів, яка дозволяє розробникам створювати децентралізовані програми (DApps) на своєму блокчейні. Ether (ETH) – це нативна цифрова валюта платформи Ethereum. Ефіріум — друга за популярністю у світі блокчейн-мережа — є платформою для створення децентралізованих додатків на основі технології блокчейн та смарт-контрактів (команда, яка автоматично виконує умови угоди на основі заданого алгоритму). Її криптовалюта торгується під символом ETH і використовується для оплати різних транзакційних витрат у мережі Ефіріуму, таких як плата за газ (яка іноді буває сумно високою).

Ethereum частково підтримується некомерційною організацією Ethereum Foundation, яка є частиною більшої екосистеми Ethereum, поряд з корпоративними консорціумами Ethereum, наприклад Ethereum Enterprise Alliance.

Як працює Ethereum

Віталік Бутерін вперше концептуалізував Ethereum у 2013 році з ідеєю розробки блокчейн платформи з відкритим вихідним кодом, відмінною від Біткойн (BTC), створивши тим самим смарт-контракти. У блокчейні Ethereum смарт-контракт поводиться як автономна комп’ютерна програма, яка автоматично виконується під час певних умов. Блокчейн дозволяє запускати код смарт-контрактів точно так, як він запрограмований, не схильний до простою, цензури, шахрайства або втручання третіх осіб.

Мережа Ethereum запрацювала 30 липня 2015 року одразу із заздалегідь намайненими 73 мільйонами Ether.

Як майнити Ethereum

Майнінг Ethereum в даний час заснований на протоколі proof-of-work (PoW) (як і Bitcoin) докази виконаної роботи, але в майбутньому планується перейти на proof-of-stake, доказ частки володіння. Майнінг Ethereum відбувається, коли майнери використовують свої обчислювальні потужності для вирішення математичного завдання (знаходження хеша унікальних метаданих заголовка блоку). Перший майнер, який успішно вирішив проблему (знайшовши хеш), потім передає повідомлення про те, що блок був здобутий, на всю мережу Ethereum, щоб інші вузли могли його валідувати і додати у блокчейн.

Блокчейн Ethereum повинен був перейти від PoW до менш енергоємної системи Proof-of-Stake (PoS) у січні 2020 року, дедлайн не було дотримано. Перехід на PoS та випуск Ethereum 2.0, як і раніше, очікується наприкінці 2020 року.

Майнінг Ethereum заснований на алгоритмі Ethash і майнери ETH спочатку отримували винагороду за блок у розмірі 5 ETH, коли мережа вперше запрацювала. Наприкінці 2017 року з оновленням Byzantine Ethereum знизив винагороду за блок із 5 ETH до 3 ETH. На початку 2019 року винагороду знову було знижено до 2 ETH у рамках так званого «розбудови» (the thirdening).

Протокол proof-of-work Ethash робить невигідним використання ASIC (спеціалізовані мікросхеми) для майнінгу, на відміну від Bitcoin. На майнінг кожного блоку Ethereum йде в середньому 12 секунд, а рівень складності майнінг пропорційний загальної потужності комп’ютера (або хешрейту мережі), що використовується для майнінг Ethereum.

Транзакції Ethereum називаються «газом», і вони несуть відповідальність за виконання операцій по всій мережі, тобто ви повинні витратити свій «газ» (Ether), щоб внести зміни до блокчейну. Внутрішній код Ethereum відрізняється Тьюрінг-повнотою, а це означає, що на ньому можна реалізувати будь-яку функцію, що обчислюється.

Навіщо використовується Ethereum

Платформа Ethereum використовується розробниками для створення нових типів DApps, які можуть мати безліч застосувань – від створення нових цифрових активів та веб-додатків без цензури до створення децентралізованих автономних організацій та багато іншого. Будь-яка людина у всьому світі може вільно підключитися до мережі Ethereum.

Ether (Ефір) – нативна валюта блокчейна Ethereum, також використовується як цифрові гроші і може бути миттєво відправлений будьякій людині у світі. Ефір можна використовувати як форму оплати або як засіб заощадження.